چگونه اقساطی خودرو بخریم؟

فارغ از دلایل اقتصادی، خرید خودرو با پرداخت چندمرحله‌ای جذابیت‌های خاص خود را دارد. درواقع بسیاری از مشتریان متمول نیز هستند که با توجه به نرخ تورم، خودرویی را با قیمت ثابت ولی به‌صورت قسطی خریداری می‌کنند؛ اما شاید این ظاهر کار باشد. خرید خودروی اقساطی هم شرایط خاص خود را دارد.

پرداخت چندمرحله‌ای یا همان اقساطی یکی از شیرین‌ترین روش‌های خرید خودرو است. به‌ویژه در ایام کنونی که فوران قیمت‌ها تصور پرداخت آنی چند صد میلیون تومانی برای یک خودرو را محال کرده است. به همین دلیل، مشتریان زیادی سراغ شیوه‌های خرید اقساطی خودرو می‌روند. از طرح‌های خودروسازان گرفته تا شرایط پرداخت نمایشگاه‌های رسمی با چک بانکی. ولی یکی از محبوب‌ترین روش‌های خرید چندمرحله‌ای، خرید خودرو به‌صورت لیزینگی است.

لیزینگ خودرو چیست؟

در قراردادهای لیزینگ یا واسپاری، میان خریدار و فروشنده توافق ویژه‌ای درباره قیمت وجود دارد. یعنی قبل از شروع فرایند معامله مشخص است، که خودرو با چه قیمتی به خریدار فروخته شود. زمان تحویل خودرو هم در این مسیر معلوم است و خریدار به‌طور اقساطی، هزینه خودرو را پرداخت می‌کند. با این تبصره که سند هم در رهن شرکت فروشنده باقی می‌ماند و بعد از اتمام آخرین قسط و برآورده شدن تمام تعهدات خریدار، در اختیار او قرار خواهد گرفت.

به عبارتی دیگر در روش لیزینگ خودرو شما صاحب محصول نیستید و فقط آن را اجاره کرده‌اید اما در قرارداد ذکر شده اگر بدون مشکل تمام اقساط اجاره را درست پرداخت کنید، محصول در نهایت به مالکیت شما درمی‌آید. درواقع اجاره به شرط تملیک از همین فراینده گرفته شده است.

نکات طلایی درباره خرید خودرو لیزینگی

یادتان باشد قبل از عقد قرارداد و پرداخت اقساط، مجوز رسمی لیزینگ را بررسی کنید. چراکه در گذشته، موارد متعددی گزارش شده است که شرکت‌های لیزینگی فعالیت می‌کردند که مجوز بانک مرکزی داشتند، اما خودرویی برای تحویل ارائه نمی‌دادند.

کارشناسان حقوقی توصیه می‌کنند در قرارداد خرید خودرو لیزینگی، باید مشخص باشد که قیمت تمام‌شده خودرو، چقدر است و چگونه باید پرداخت شود و حتماً باید مشخص باشد که خودرو را چه زمانی تحویل می‌دهند. خریدار باید بداند که در صورت عدم تحویل خودرو، چگونه باید وجه پرداختی را پس بگیرد.

نکات طلایی درباره خرید خودرو لیزینگی

در قراردادهای لیزینگ خودرو، مراقب این نکته باشید که سند خودروی فروخته شده تا زمانی که تمام اقساطش را پرداخت نکرده باشید، نزد شخص فروشنده خودرو یا در رهن شرکت لیزینگ، باقی می‌ماند؛ بنابراین امکان نقل‌وانتقال خودرو لیزینگی نیز وجود ندارد، چراکه مالکیت شش‌دانگ وسیله نقلیه، هنوز در اختیارتان نیست.

دست آخر فراموش نکنید از آنجایی که مالکیت وسیله نقلیه (تا قبل از تسویه‌حساب) در اختیار فروشنده است، مسئولیت تمامی اتفاقاتی که ممکن است برای خودرو رخ دهد نیز برعهده فروشنده خواهد بود. از همین رو، معمولاً شرکت‌های لیزینگ خودرو، بیمه بدنه را الزامی می‌کنند و هزینه آن را هم از مشتری می‌گیرند.

هم پلیس انتظامی و هم کارشناسان قضایی و حقوقی، بارها هشدار داده‌اند که مشتریان قبل از عقد قرارداد خرید خودرو اقساطی، باید این موضوع را بررسی کنند که آیا فروشنده خودرو، مورداطمینان است؟ آیا شرکت لیزینگ خودرو، مجوز فروش اقساطی خودرو را از نهادهای نظارتی و مراجع مطمئن دارد؟

مزایا و معایب خرید خودرو لیزینگی

از جمله مزایای خرید خودرو به شیوه لیزینگی می‌توان به این موارد اشاره کرد

  • خودروی قسطی در مدت‌زمان کوتاه‌تری نسبت به خرید از طریق ثبت‌نام به دست شما می‌رسد.
  • شرکت‌های لیزینگ برای مدت‌زمان بازپرداخت وام و نحوه بازپرداخت آن گزینه‌های بیشتری دارند که قابل‌مذاکره است.
  • نیاز به نقدینگی بالا در زمان خرید خودرو نیست و می‌توانید به‌تدریج هزینه خودرو را بپردازید و در طول مدت پرداخت از خودرو استفاده کنید.

در مقابل، معایب خرید خودروی لیزینگی نیز شامل موارد زیر است.

  • در خرید خودروی لیزینگی هزینه‌هایی مانند ارسال و بیمه بدنه خودرو به عهده مشتری است.
  • قیمت تمام‌شده برای خودروهای لیزینگی بیشتر است.
  • سند زدن خودرو پس از بازپرداخت کامل اقساط می‌تواند با ریسک همراه باشد.
منبع: ماشینچی
نویسنده: نیما حدادی