راهنمای استعلام خلافی خودرو

حتی اگر راننده محتاط و قانونمندی هم باشید، حداقل یک بار پیش آمده که جریمه شده باشید؛ اما برای بسیاری دیگر از رانندگان جریمه شدن یک اتفاق عادی به حساب می‌آید. خبر بد اینجاست که گاهی حساب این جرائم رانندگی از دست افراد خارج می‌شود. به همین دلیل است که برای اغلب مالکان خودروها راهنمای استعلام خلافی خودرو بسیار لازم است.

باید اعتراف کرد که پرداخت جریمه رانندگی همواره با بی‌میلی شدید مالکان خودروها همراه می‌شود. اوضاع زمانی شکل وخیم‌تری به خود می‌گیرد که ناگهان در زمان فروش خودرو در مراکز تعویض پلاک با عدد سنگین خلافی خودرو روبرو می‌شوید. شکی نیست که افراد با همه تخلف‌های رانندگی آشنایی ندارند یا اصلاً در هنگام ارتکاب خلافی، متوجه عمل خود نیستند. فارغ از سنگین شدن مبالغ جرایمی که از آن‌ها خبر ندارید، این احتمال هم وجود دارد که روزی ناگهان پلیس خودروی شما را به علت جرائم سنگین توقیف کند.

جریمه پلیس تنها به دلیل اجرای حرکات نمایشی و خطرناک نیست. گاهی اوقات ایرادات فنی نیز می‌تواند دلیلی برای جریمه شدن باشد. به همین دلیل است که کارشناسان اکیداً توصیه می‌کنند که رانندگان پیش از بروز مشکلات فنی از خدمات کارشناسی خودرو بهره‌مند شوند.

جدا از تمام این مسائل، پلیس راهنمایی و رانندگی در جدیدترین دستورالعمل‌های خود به‌شدت نسبت به تکرار تخلفات و یا رفتار مخاطره‌آمیز رانندگان سخت‌گیری می‌کند. به همین دلیل است که اگر حساب و کتاب میزان جرائم رانندگی در دستانتان نباشد، به طور حتم از دیدن مبلغ جریمه و راهور خلافی شوکه خواهید شد. در ادامه با روش‌های مربوط به استعلام خلافی خودرو آشنا خواهید شد.

استعلام حضوری خلافی خودرو

اولین و ساده‌ترین روش برای استعلام خلافی خودرو، روش مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +10 است که با ارائه مدارک مربوطه اعم از سند خودرو، بیمه‌نامه و یا کارت خودرو به همراه هزینه نقدی، می‌توان اقدام به استعلام خلافی خودرو کرد. این روش به‌ویژه برای افرادی که قصد معامله خودرو را دارند، بسیار کاربردی است در نظر داشته باشید که طبق اصول گذشته اگر خلافی شما بیش از یک میلیون تومان باشد، می‌بایست به مراکز راهنمایی و رانندگی مراجعه کنید.

روش استعلام پیامکی خلافی خودرو

روش دیگر، استعلام پیامکی خلافی خودروست. در این روش مالک باید کد 17 رقمی VIN که روی کارت خودرو ثبت شده است را به سامانه «1101202020» ارسال کنید و سپس منتظر باشید تا میزان خلافی به همراه شناسه پرداخت خودرو شما به‌صورت پیامکی ارسال شود. توجه داشته باشید که گاهی به دلایلی ممکن است پیامک را کمی دیرتر دریافت کنید. از این روش به‌ویژه برای افرادی که قصد خرید خودرو با وام دارند، سودمند است.

استعلام تلفنی خلافی خودرو

روش دیگری که شما با استفاده از آن می‌توانید اقدام به استعلام خلافی خودرو کنید، استعلام تلفنی است. اگر شما قصد انتخاب این روش را دارید باید با شماره 882888 - 021 تماس بگیرید و از میزان جرائم و خلافی خودرو خود اطلاع کسب کنید.

کد USSD خلافی خودرو

یکی دیگر از روش‌های استعلام خودرو استفاده از کد USSD است. برای استفاده از این روش کافی است کد دستوری #110* را شماره‌گیری کنید. فراموش نکنید در این روش می‌بایست گزینه اول (خدمات قابل‌ارائه) را انتخاب و سپس روی Send کلیک کنید.

چگونه خلافی خودرو را به‌صورت اینترنتی پرداخت کنیم؟

اولین مرجع پرداخت اینترنتی جریمه و استعلام خلافی و خلافی ماشین، سایت پلیس راهور ناجا به آدرس اینترنتی www.rahvar120.ir است. مالکین خودروها می‌توانند برای استعلام میزان مقدار خلافی خود و مشاهده صورت وضعیت تخلفات پس از مراجعه به سایت راهور 120 از سمت راست گزینه استعلام میزان تخلفات رانندگی را انتخاب کنند و با وارد کردن شماره بارکد کارت ماشین از جزئیات و میزان تخلفات خود آگاه شوند. بروز رسانی سامانه خلافی 120 به‌صورت هفتگی است.

منبع: ماشینچی
نویسنده: نیما حدادی