روش‌های جلوگیری از سرقت خودرو

پدیده‌ای شوم اما به طرزی تاسف‌بار، رایج. داریم درباره سرقت خودرو صحبت می‌کنیم. اتفاقی تلخ که می‌تواند در مدت‌زمانی کوتاه، این کالای گران‌قیمت را از دستان مالکش خارج کند؛ اما نگران نباشید کارشناسان زبده در کنار توصیه‌های پلیس، روش‌هایی خوب برای جلوگیری از سرقت خودرو را پیشنهاد می‌کنند که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

تردیدی نیست که آمار سرقت خودروهای قدیمی به دلیل فناوری پایین و سهولت در استفاده، بالاتر است. البته به آن معنا نیست که خودروهای جدید از دزدی مصون هستند. متاسفانه سارقان در حال حاضر از شیوه‌های جدید استفاده می‌کنند. با این وجود، جای نگرانی نیست. قبل از درخواست خرید خودرو این کارها را انجام بدهید، خودروی شما هیچ‌وقت دزدیده نخواهد شد.

جلوگیری از سرقت خودرو

تجربه نشان داده، اغلب سرقت‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که مسائل پیش پا افتاده امنیتی لحاظ نشده است. به عنوان مثال پارک کردن خودرو به صورت مداوم در محل‌های خلوت و به‌ویژه تاریک می‌تواند برای سارقان جذاب باشد. گاهی اوقات سرقت خودرو از آنچه گفت شده نیز ساده‌تر است. بسیاری از رانندگان سر به هوا، هنگام خروج از خودرو، فراموش می‌کنند که درب خودرو را قفل کنند. پلیس می‌گوید بر حسب تجربه، بسیاری از سارقان نسبت به آنچه درون خودرو می‌بینند، طعمه خود را انتخاب می‌کنند. بنابراین از قرار دادن لوازم و کالاهای حساسیت‌برانگیز و یا گران‌قیمت درون خودرو به نحوی که قابل مشاهده باشد، پرهیز کنید.

چگونه از سرقت ماشین جلوگیری کنیم

جلوگیری از سرقت صندوق عقب

بر اساس آمار موجود، حدود 40 درصد از کل سرقت‌های کشور را دزدی خودرو تشکیل می‌دهد. سرقت خودرو فقط به معنی دزدیده شدن کل خودرو نیست. درواقع دستبرد زدن به وسایل داخل آن نیز نوعی سرقت خودرو به حساب می‌آید. به این دلیل که ساختار قفل درهای اصلی خودرو نسبت به سایر بخش‌ها ایمن‌تر است، برخی از سارقان سراغ صندوق عقب می‌روند تا کار خود را سریع‌تر انجام دهند. البته باز هم در این قسمت راه حل وجود دارد.

برای جلوگیری از سرقت لوازم مهم داخل صندوق، اکیداً توصیه می‌شود که از قفل‌های ویژه صندوق عقب استفاده کنید. این قفل‌ها ساز و کار پیچیده‌تری دارند و استحکام بالاتری نیز بهره می‌برند. اگر قفل صندوق عقب شما از نظر ظاهری دچار ایراد است، این یعنی ارسال یک سیگنال به سارقان. در بازار لوازم یدکی، برخی از ابزار هم وجود دارد که امکان دسترس راحت به محفظه کلید قفل صندوق عقب را سخت می‌کند. این شیوه مخصوصاً برای خودروهای قدیمی‌تر که آمار سرقت بالایی دارند، به شدت کاربرد دارد.

جلوگیری از سرقت کامپیوتر خودرو

شاید در کلیپ‌هایی که در فضای مجازی منتشر شده، دیده‌اید که یک سارق در چند دقیقه کاپوت یک خودروی داخلی را باز می‌کند و کامپیوتر و یا به عبارتی ECU آن را جدا می‌کند. این قطعه اساسی به دلیل وزن پایین، ابعاد کوچک و البته قیمت بالا برای دزدان جذابیت دارد.

اگرچه نیروی انتظاری بارها به خودروسازان توصیه کرده است که محل قرار دادن ECU را از زیر کاپوت به درون کابین انتقال دهد، ولی با این حال هنوز این اتفاق رخ نداده است و باید به فکر یک راه اساسی بود. برای این کار سعی کنید محل قرار گرفتن کامپیوتر خودرو را با استفاده از اهرم‌های فلزی و قفل‌های کتابی و یا آویز کوچک، ایمن‌تر کنید. البته پیش از آن نیز باید نسبت به ایمن بودن قفل کاپوت نیز اطمینان داشته باشید.

قفل فرمان لوازم ضد سرقت خودرو

لوازم ضد سرقت خودرو

شاید بسیاری از سارقان خودرو ادعا کنند که استفاده از دزدگیر و لوازم ضد سرقت خودرو خللی در کار آنها ایجاد نمی‌کند، ولی باید اعتراف کرد که همین وسایل سنتی و در ظاهری قدیمی هم‌چنان بهترین روش برای جلوگیری از سرقت خودرو هستند. سارقان همیشه سعی می‌کنند در سکوت دست به دزدی بزنند و این پروسه را در کمترین زمان ممکن انجام دهند. پس دو عامل سکوت و سرعت برای سارقان بی‌اندازه مهم است. لوازم ضد سرقت خودرو دقیقاً این دو فاکتور را از بین می‌برند. ایجاد سر و صدا از یک طرف و طولانی کردن مدت زمان سرقت چیزی نیست که دزد بتواند با آن کنار بیاید؛ اما با این حال استفاده از دزدگیرهای ساده به بهانه ارزان بودن، قفل فرمان با فلز سبک و قفل پدالی کوچک هم می‌تواند خطرات خود را به همراه داشته باشد.

منبع: ماشینچی
نویسنده: نیما حدادی