مدارک مورد نیاز برای معاینه فنی

همه‌ساله با فرا رسیدن ایام سرد سال بحث آلودگی به دلیل بروز پدیده وارونگی هوا نیز دوباره مطرح می‌شود. در این میان متهم ردیف اول، همیشه خودروها بوده‌اند. به همین جهت است که نهادهای نظارتی در این ایام حساسیت بیشتری روی بحث معاینه فنی خودروها اعمال می‌کنند.

بد نیست بدانید مطابق قوانین و براساس اعلام پلیس راهور تهران بزرگ، خودرو‌های فاقد معاینه فنی برای هر روز تردد در سطح شهر، 50 هزار تومان جریمه می‌شوند و با یک حساب سر انگشتی می‌توان دریافت که پس از یک ماه تردد با خودرویی که معاینه فنی ندارد، باید یک میلیون و 500 هزار تومان جریمه پرداخت کرد که هزینه‌ای به مراتب سنگین‌تر از چیزی است که برای دریافت معاینه فنی خودرو نیاز است. این جریمه‌ها در هنگام معامله خودرو ممکن است دردسرساز شوند.

معاینه فنی خودرو

براساس اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با توجه به قانون معاینه فنی سال 1400 و الزامی بودن اخذ گواهی معاینه فنی خودروها، امسال 3 گروه از خودروها باید برای دریافت معاینه فنی اقدام کنند. طبق قانون، خودروهای سواری تولید داخل و خارجی که سن آن‌ها بیش از 4 سال باشد ملزم به اخذ گواهینامه معاینه فنی هستند. بنابراین اگر زمان آن رسیده است برای جمع‌آوری مدارک لازم برای معاینه فنی اقدام کنید.

معاینه فنی خودرو چیست؟

معاینه فنی، تست و آزمایشی برای تشخیص سلامت همه جانبه خودرو است. در معاینه فنی خودرو علاوه بر وضعیت ظاهری و شیشه‌های خودرو، آزمون‌های آلایندگی، چراغ‌های جلو، سنجش هم‌راستایی چرخ‌ها، کارایی کمک‌فنرها، کارایی سیستم ترمز، سنجش وضعیت اتصالات فرمان و جلوبندی و بازدید زیربندی انجام می‌شود.

چه مراحلی برای دریافت کارت معاینه فنی باید طی شود؟

در نظر داشته باشید کارت معاینه فنی تا یک سال اعتبار دارد و بعد از آن شما باید دوباره تمام مراحل را طی کنید و برگه معاینه فنی جدیدی دریافت کنید. مراحل اخذ معاینه فنی به ترتیب زیر است:

  1. ثبت اطلاعات
  2. بررسی ظاهری خودرو
  3. تست آلاینده‌های خروجی
  4. تست چراغ جلو
  5. تست لغزش جانبی
  6. تست کمک‌فنر
  7. تست ترمز
  8. تست اهرم‌بندی

مدارک مورد نیاز برای گرفتن معاینه فنی

واقعیت این است که برای دریافت کارت معاینه فنی تنها به دو مدرک نیاز دارید:

هزینه معاینه فنی چقدر است؟

در نظر داشته باشید هزینه معاینه فنی در سال 1400 برای خودروهای سواری، 47 هزار تومان اعلام شده‌ است. گفته می‌شود این هزینه نسبت به سال 1399 تغییری نداشته‌ است. البته تاکسی‌ها بسته به سال تولیدشان شرایط متفاوتی دارند. تاکسی‌های با عمر 10 سال و یا کمتر که باید هر 6 ماه یکبار اقدام به دریافت معاینه فنی بگیرند. هم‌چنین تاکسی‌های با عمر بالای 10 سال که باید هر 3 ماه یکبار معاینه فنی بگیرند. خبر خوب این است که اولین مراجعه تاکسی‌ها به مراکز معاینه فنی رایگان است.

هزینه معاینه فنی خودرو و مدارک مورد نیاز

دلایل اصلی مردودی خودروها در معاینه فنی چیست؟

جالب است بدانید 41 درصد از خودروها به علت نقص فنی، موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نمی‌شوند. از این میان 18 درصد آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، 11 درصد آزمون هم‌راستایی چرخ‌ها، 5 درصد آزمون کمک‌فنر، 15 درصد آزمون تست ترمز و 17 درصد به علت عیوب ظاهری مردود شده‌اند.

نوبت دهی معاینه فنی خودرو

تا قبل سال 1399 همه افرادی که قصد داشتند برگه معاینه فنی بگیرند، باید به صورت حضوری به یکی از مراکز معاینه فنی مراجعه می‌کردند و مراحل لازم را انجام می‌دادند. این روش، ممکن بود وقت زیادی را از افراد بگیرد؛ چرا که ممکن بود مراکز مربوط به معاینه فنی خودرو شلوغ باشند و فرد مجبور باشد، مدت زمان زیادی را در صف بماند. به تازگی برای کاهش مراجعات حضوری و ازدحام در این مراکز روشی برای نوبت دهی معاینه فنی در سال 1400 به صورت آنلاین نظر گرفته شده است.

منبع: ماشینچی
نویسنده: نیما حدادی