صفر تا صد تغییر رنگ قانونی خودرو

سفید، سیاه و خاکستری. این‌ها پرتکرارترین رنگ‌های خودرو نه‌تنها در ایران بلکه در تمام بازارهای جهانی هستند. شاید این بهترین بهانه برای افرادی باشد که دوست ندارند خودرویشان ظاهری کلیشه‌ای و خسته‌کننده داشته باشد. البته تغییر رنگ خودرو به آن سادگی هم که تصور می‌شود، نیست. در ادامه این مطلب با صفر تا صد تغییر رنگ قانونی خودرو آشنا خواهید شد.

یکی از مشخصه‌های مهم خودروها که برای پلیس به‌شدت اهمیت دارد، رنگ آنهاست. درواقع به واسطه این رنگ است که نیروهای انتظامی می‌توانند بخش عمده‌ای از خودروها را از یکدیگر متمایز کنند. به همین خاطر، تغییر رنگ قانونی خودرو یک مسیر دقیق و حساب‌شده برای مالکان به شمار می‌آید.

بیایید همه‌چیز را از ابتدا شروع کنیم. زمانی که قصد دارید رنگ خودروی خود را به هر دلیل تغییر بدهید؛ اما در این زمینه خیلی بلندپروازی نکنید. چراکه اول از همه نمی‌توانید سراغ رنگ‌های عجیب و غریبی بروید که در خیابان اصلاً دیده نمی‌شود. از سوی دیگر برخی رنگ‌ها هم ممنوع هستند؛ مانند رنگ خودروهای نیروهای مسلح، سازمان‌های امدادی، تاکسی‌ها و رنگ‌هایی که قابلیت استتار داشته باشد امکان انتخاب ندارند.

مراحل تغییر رنگ قانونی خودرو

از لحظه‌ای که تصمیم به این کار می‌گیرید، باید پلیس را در جریان بگذارید. چراکه برخی از مجرمین برای سرپوش جرم خود اقدام به تغییر رنگ خودرو می‌کنند. یا حتی گاهی خودروهای سرقتی با هدف گمراه کردن پلیس، به رنگی متفاوت درمی‌آیند.

پس اولین مرحله، مراجعه به مراکز تعویض پلاک است تا درخواست خود و رنگ انتخابی را به پلیس اعلام کنید. اینکه چرا باید به این مراکز مراجعه کنید را در ادامه متوجه خواهید شد.

مرحله بعدی تکمیل فرم‌ها و تعهدهایی است که پلیس راهنمایی و رانندگی از شما طلب می‌کند. در این مرحله وکیل قانونی شما نیز می‌تواند از جانب مالک خودرو اقدام به تکمیل و امضای مدارک موردنظر کند.

بعد از ارائه درخواست، یکی از کارشناسان پلیس اقدام به بررسی خودرو می‌کند. همانطور که گفته شد نیاز است تا اصالت خودرو پیش از صدور مجوز تغییر رنگ، تأیید شود. به همین خاطر شماره موتور و شماره اتاق توسط این کارشناس بازدید و تأیید می‌شود.

مرحله بعد انتظار برای صدور تأییدیه تقاضا و یا همان صدور مجوز است. باید صبر کنید تا نظر کارشناسی اعلام و استعلامات مربوطه نیز به دست پلیس برسد. چراکه در این میان نظر پلیس آگاهی نیز مبنی بر عدم تخلف مجرمان خودرو و یا مالک آن، مهم است. در نهایت اگر مشکلی پیش روی شما نباشد، مجوز صادر می‌شود.

با در دست داشتن مجوز به یکی از مراکز مجاز نقاشی خودرو مراجعه کنید و کد رنگی مدنظرتان را درست مطابق درخواستی که داده‌اید، خریداری کنید.

مرحله بعدی، تأیید مجدد پلیس است. به این منظور که نیاز دارید کارشناسان پلیس رنگ جدید را بر اساس نظر اعلامی شما تأیید کنند. بنابراین دوباره در مرکز تعویض پلاک از خودروی شما بازدید خواهد شد.

در مرحله آخر پس از تأیید کارشناس پلیس، نوبت به تغییر سند و کارت ماشین می‌رسد. دست آخر باید به دفترخانه‌ها برای تغییر سند خودرویتان مراجعه کنید و این پایان کار است.

هزینه تغییر رنگ قانونی خودرو

عمده هزینه‌ای که باید بابت پروسه تغییر رنگ خودرو پرداخت کنید، مربوط به اجرت و لوازم صافکاری و نقاشی می‌شود. درواقع برخلاف تصور هزینه‌ای که بابت تخصیص کارشناس از پلیس راهور و تغییر برگ سبز و کارت ماشین، در قیاس با هزینه‌های اصلی تغییر رنگ، چندان سنگین نیستند.

هزینه تغییر رنگ قانونی خودرو

این را هم در نظر داشته باشید که در حال حاضر رنگ‌های بسیار گران‌قیمتی در بازار وجود دارند که گاه می‌توانند از سقف سرمایه‌ای که از پیش در نظر گرفته بودید نیز فراتر بروند. اعداد مربوط به صافکاری نقاشی خودرو از قیمت پایه حدود 6 میلیون تومان شروع می‌شود و برحسب خودروی شما شاید تا 30 میلیون تومان نیز افزایش پیدا کنند.

چه مدارکی برای دریافت مجوز تعویض رنگ خودرو نیاز است؟

اگر قصد تغییر رنگ خودرویتان را دارید حتماً مدارک زیر را از پیش تهیه کنید. یادتان باشد نقص هر یک از این اسناد می‌تواند تأیید مجوز تغییر رنگ را تا مدت‌ها به تعویض بیاندازد.

  • اصل کارت ملی و شناسنامه مالک خودرو
  • بیمه شخص ثالث
  • تسویه حساب جرائم رانندگی
  • رسید پرداخت عوارض شهرداری
  • احراز محل سکونت مالک خودرو
  • کارت خودرو و برگ سبز

معایب تغییر رنگ ماشین

تغییر رنگ خودرو در ظاهر یک کار ساده برای اهالی آن به حساب می‌آید؛ اما نکته‌ای که اغلب به آن توجه نمی‌شود این است که اغلب تکنسین‌های صافکار و نقاش در زمینه پوشش رنگ‌های استاندارد خودروها مهارت دارند. در حالی که فردی که پروسه سخت اخذ مجوز تغییر رنگ خودرو را طی می‌کند، عملاً تمایلی برای مشاهده مجدد رنگ قبلی ندارد.

به همین دلیل است که به اجرا درآوردن رنگ‌های خاص کار ساده‌ای نیست و تنها از پس نقاشان حرفه‌ای برمی‌آید. اکیداً توصیه می‌کنیم پیش از هرگونه اقدامی در زمینه تغییر رنگ خودرو، برای یک بار هم که شده با تیم کارشناسی خودرو ماشینچی تماس بگیرید تا صفر تا صد این پروسه را در کنار آنها انجام دهید.

منبع: ماشینچی
نویسنده: نیما حدادی