مبایعه‌ نامه خودرو + نکات نوشتن قولنامه ماشین

وقتی حرف از خرید خودرو کارکرده به میان می‌آید، اذهان عمومی بیشتر روی بحث کارشناسی رنگ خودرو و یا سلامت فنی و سلامت بدنه خودرو متمرکز می‌شود. این در حالی است که اغلب یکی از ساده‌ترین و در عین حال مهم‌ترین مراحل معامله خودرو یعنی نگارش قولنامه ماشین، چندان جدی گرفته نمی‌شود. از آنجایی که قبلا درباره معامله ماشین تصادفی و شرایط فسخ معامله ماشین بطور مفصل صحبت کرده‌ایم، در این مطلب می‌خواهیم صفر تا صد مبایعه‌ نامه خودرو و نکات نوشتن قولنامه ماشین را با هم مرور می‌کنیم.

یک معامله خوب معامله‌ای است که تمام جزئیات در آن به روشنی و با دقت رعایت شده باشد. این موضوع در مورد خرید خودرو یکی از حساس‌ترین‌ها در نوع خود است هم صدق می‌کند. روزانه هزاران دستگاه خودروی صفرکیلومتر و دست‌دوم در بازار خرید و فروش می‌شود. از این میان، مواردی هم شامل کلاه‌برداری و شیطنت می‌شود. یکی از ساده‌ترین راه‌های جلوگیری از بروز این اتفاقات، نوشتن مبایعه‌ نامه خودرو اما به صورت صحیح آن است.

راهنمای نوشتن قولنامه ماشین

اگر تجربه کافی برای نگارش قولنامه ماشین را ندارید، از باتجربه‌ها و کارشناسان این حوزه بهره بگیرید؛ اما اگر هم چنین افرادی را اطراف خود ندارید، نگران نباشید. کافی است فقط به این 5 مورد طلایی دقت کنید.

1 اول از همه اطلاعات کامل هویتی طرفین معامله ماشین، یعنی هم خریدار و هم فروشنده، باید در مبایعه‌ نامه ماشین ذکر شود. این یعنی دقیق و روشن نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، آدرس سکونت و شماره تلفن خریدار و فروشنده باید درج شده باشد. اگر یکی از طرفین، امکان حضور در معامله خودرو را ندارد، باید مشخصات وکیل یا نماینده قانونی وی، در متن قولنامه خودرو آورده شود. منظور از وکیل، کسی است که وکالت‌نامه رسمی داشته باشد.

2 - در مرحله دوم باید مشخصات خودرو با لحاظ کردن تمام جزییات در متن قولنامه ماشین ذکر شود. در این قسمت نیز ذکر مواردی مانند نام و تیپ خودروی موردنظر، سال ساخت خودرو، رنگ خودرو، شماره موتور و همچنین شماره شاسی خودرو الزامی است. دقت کنید که تمامی این مشخصات، در کارت ماشین برگ سبز ناجا قید شده باشد. چراکه این دو مورد برای پلیس راهور در مراحل نقل و انتقال سند خودرو اهمیت بالایی دارد.

3 در گام سوم، قیمت خودرو یا به قول اهل فن «ثمن معامله» را ذکر کنید. برای جلوگیری از هرگونه شیطنت این مبلغ را هم به صورت عدد و هم به صورت حروف، در متن قولنامه ماشین ذکر کنید. یادتان باشد اگر قرار است مبلغی به‌عنوان بیعانه توسط خریدار پرداخت شود، باید این مبلغ نیز در متن قولنامه خودرو لحاظ کنید تا بعداً ادعای مبنی بر عدم پرداخت مطرح نشود.

4 - در متن قولنامه خودرو همیشه نحوه پرداخت را کاملاً شفاف و واضح توضیح دهید. مثلاً اگر قرار است مبلغ خودرو یکجا توسط خریدار پرداخته شود، باید زمان و مبلغ و نحوه پرداخت آن ذکر شود. یا در مثالی دیگر اگر قرار است قیمت خودرو، به‌صورت چند فقره چک، توسط خریدار پرداخت شود، باید جزییات هرکدام از چک‌ها (شامل مبلغ چک، شماره چک، تاریخ چک و ...) نیز در متن مبایعه‌نامه خودرو آورده شود. هرگز زیر بار جملاتی مانند توافقی نروید.

5 به منظور جلوگیری از ضرر و زیان، فروشنده خودرو، باید در مبایعه‌ نامه ماشین مشخص کند که اگر خریدار، مبلغ خودرو را پرداخت نکند، یا دیر پرداخت کند، چه اتفاقی می‌افتد. معمولاً در متن قولنامه خودرو اینطور می‌نویسند که اگر خریدار تا 3 روز برای پرداخت مبلغ خودرو، اقدامی انجام ندهد، فروشنده خودرو می‌تواند معامله را فسخ کند؛ اما اگر خریدار، برای پرداخت مبلغ خودرو نیازمند زمان بیشتری بود، فروشنده خودرو باید در متن قولنامه ذکر کند که به ازای هر روز تأخیر در پرداخت، خریدار باید چه مبلغی را به‌عنوان جریمه تأخیر بپردازد.

نمونه قولنامه ماشین

از آنجایی که قولنامه در وهله اول برگ رسمی نیست و به لحاظ کیفری بعداً می‌تواند اثرگذار باشد، شما می‌توانید یک نسخه از قولنامه خودرو حاضر و آماده را از سایت‌های معتبر دانلود کنید و آن را در 2 نسخه پرینت بگیرید. در واقع امضای خریدار و فروشنده و احتمالاً شاهدها برای محاکم قضایی اهمیت دارد. در بین نمونه‌های موجود در اینترنت به دنبال قولنامه‌ای باشید که جزئیات، بندها و تبصره‌های دقیق‌تر و کامل‌تری دارد.

»» دانلود نمونه مبایعه نامه ماشین ««

هزینه نوشتن قولنامه ماشین

طبیعی است که خریداران و فروشندگانی که تجربه نگارش قولنامه ماشین ندارد، برای اولین‌بار با تردیدها و ابهاماتی در این زمینه روبرو شوند. راه ساده دیگری هم به شما پیشنهاد می‌کنیم و آن مراجعه به نمایشگاه‌های ماشینی است که جواز رسمی کسب دارند.

در نظر داشته باشید که مدیران این نمایشگاه برای نگارش قولنامه خودرو، یک حق تحریر از شما دریافت می‌کنند. حق تحریر یا همان نرخ کمیسیون تصویب شده برای خرید و فروش خودروهای سبک و سنگین حسب مورد و در هر شهر با یکدیگر متفاوت است؛ اما طبق یک قانون قدیمی، کمیسیون نوشتن قولنامه ماشین معادل نیم درصد از قیمت خودرو برای هر طرف معامله است. البته در صورتی که قیمت خودرو، نامتعارف و بالاتر باشد، نمایشگاه خودرو، جمعاً نیم درصد از مبلغ خودرو را به‌عنوان کمیسیون از دو طرف دریافت می‌کند.

منبع: ماشینچی
نویسنده: نیما حدادی